Telefon 0212 620 44 44
Mail marmarabayrak@gmail.com
GSM 0554 569 00 00

Bayrak Tanımları

Bayrak Tanımları

bayrak-marmarabayrak 

bayrak

Bayrak, bir ülkenin bağımsızlığının simgesidir. Türk bayrağının ise rengini şehitlerin kanından alması vatan için kutsal bir anlamı taşımaktadır.

Bayrak sadece bir kumaş parçası değildir. Bir ülkenin özgürlüğü ve bağımsızlığını temsil etmesi açısından önemli ve güçlü bir anlam teşkil eder. Bayrak  öneminden Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşında “o benim milletimin yıldızıdır parlayacak, o benimdir o benim milletimindir ancak.” diyerek bahsetmiştir. Bayrak  Çünkü sancak bir kişinin değil, Türk milletinin sembolüdür. Bayrak Bağımsızlığı simgelediği için göklerde dalgalanır.Bayrak  Milli spor müsabakalarında başarı sağlayıp dereceye giren ülkelerin bayrakları dalgalanmakta ve milli marşları çalınmaktadır. Bayrak Bu öyle bir duygu yaşatır ki insana bayrak gökyüzünde dalgalandıkça
yurdunun değerini anlatır.
Bayrağa taşıdığı anlam ve önem açısından gereken değeri vermeliyiz. Bayrak bir ülkenin onuru ve şerefidir, ne olursa olsun ayaklar altına alınıp çiğnenemez.

Bayrak; Kalemi can,mürekkebi kan, asil bir ruhun; bu cennet vatanın özgür semalarına, varlık,birlik,dirlik ve erlik adına attığı imzadır.
Bayrak ; Şehit analarının ve babalarının evlat acısıyla arşa ulaşan yürek yangınlarını,bir an olsun dindirmek için Türk Milletinin onlara verebildiği en manidar emanettir.
Bayrak; Türk Milleti’nin kaderde, tasada, kıvançta birlikte olma iradesinin en kutsal işaretidir.
Bayrak; Türk Milleti’nin bağımsızlık uğruna akıttığı kanın ağıtlarının anıtı değil, yazdığı kahramanlık öykülerinin yarattığı ülküdür.
Bayrak; Bu vatana göz dikenlere kanımızın son damlasına kadar savaştığımızın ve savaşacağımızın işaretlerini taşıyan, ufkumuza vurulmuş inanç mührüdür.
Bayrak; Kıyamete kadar özgür yaşayacak Türk Milleti’nin sonsuzluğa haykırışıdır.
Bayrak; Bu vatan için oluk oluk akan Türk kanının göklerde alev alev dalgalanışıdır.
Bayrak;  hürriyet ve istiklal için akarsa kutsal, üniforma o kana bulanırsa şerefli, ten o kanla ıslanırsa şehit, toprak o kanı emerse vatan ve kumaş o kanın rengini alırsa bayraktır
Bayrak; Bu vatan için her şeyin bittiğini sandığınız anda, hiçbir şeyin bitmediğini, her şeyin yeni başladığını size varlığıyla anlatan ve gitmeniz gereken en doğru yolu size işaret eden en yüce kılavuzdur.
Bayrak; Gökyüzünün kurşun olup yere indiği; toprağın ateş kan ve barutla kavrulduğu, ölümün şah damarınız kadar yakın olduğu anda ve zamanda gönül huzuru ile gölgesine sığınacağınız yegane korugandır.
Bayrak; Düşmanın tankına, topuna göğsünüzden başka siper edecek, hiç bir silahınız kalmadığında,sırtınızı inançla güvenle yaslayabileceğiniz en muhteşem güçtür.
Bayrak; Tenimizin şanı, canımızın kanı, ruhumuzun vicdanı, aklımızın irfanıdır.
Bayrak; Tarihe sığmayan destanların, göğsümüzü kabartan zaferlerin, gönderlerden inmeyecek en canlı ve en sıcak hatırasıdır.
Bayrak; Gönlümüze taht kurmuş,yüreğimizde efsaneleşmiş ve dilimizde şiirleşmiş, Bayrak; şanlı Türk tarihini lekesiz, tertemiz ezelden ebede taşıyan en kutsal emanettir.
Bayrak; Güzelliğini Anadolu toprağından, sıcaklığını Anadolu insanından, gururunu Bayrak; Anadolunun özgür ufuklarından almış, asırlardır bu necip milletle gülmüş, bu masum ve çilekeş milletle ağlamış, ruhumuza moral veren hemşehrimiz, bedenimizde ki yaraları iyileştiren hemşiremizdir.
Bayrak; Bu milleti esir edemeyenlerin, O’nu, üstüne basmaya, yerlere atmaya ve hatta yakmaya çalışarak,hırslarını almaya cesaret ettikleri cüretlerini, bu gök kubbeyi başlarına yıkarak yerle bir eden, değişmez akıbetlerini hazırlamayı ve görmeyi yine bu asil Türk Milletine nasip olmasını sağlayan, en büyük mucizedir.
Bayrak; En umutsuz anda ve en çaresiz zamanda; bir damla asalet kalmışsa damarındaki kanda ve bir katre inanç mevcutsa ruhundaki imanda, o damlayı sele, o katreyi tufana çevirecek kuvvet ve kudretin mayasıdır.
Bayrak; Gönderde iken coşku, indiğinde hüzün ile gönlümüzü kaplayan, her sevinci, her kederi al renginde toplayan,hilali iman, yıldızı millet, yekpare fazilettir.
İşte o Türk Bayrağıdır.Bayrak;  Kardeşi de Türk Sancağıdır.
Sancaktarı bedenim, bayraktarı yüreğimdir.

Bayrak Türk Dil Kurumu’nun yaptığı tanım ile kısaca “Bir milletin, belli bir topluluğun veya bir kuruluşun simgesi olarak kullanılan, renk ve biçimle özelleştirilmiş, genellikle dikdörtgen biçiminde kumaş.” şeklinde açıklanmış kelimedir bayrak… “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır” sözüyle de bayrağın sadece ülkemizi temsil eden bir bez parçası olmadığını, onun manevi değerinin ne kadar büyük olduğunu görebiliyoruz. Bayrak hayatımızın her anında en kutsal değerlerimizin başında gelir. Odalarımızın başköşesinde yer verilir her zaman bayrağa. Göndere çekilir, yüksekte durması gerekir çünkü bayrak, oldukça değerlidir bizim için. Okulların, firmaların, kamu binalarının önünde her zaman dalgalanır. Düğün arabasında, asker uğurlanmasında, sünnet düğününde, cenazede hep bayrak vardır. Çünkü bayrak çok şey ifade eder bize, manası anlatılamayacak kadar çoktur beynimizde, kalbimizde… Osmanlı zamanında da bir bölgenin, yerin veya kalenin fethedilmesi, düşmesi dikilen bayrakla belli olurmuş. Kurtuluş Savaşımız ile ilgili anlatılan anılarda Bayrak’ın düşmemesi için çekilen acılar ve yapılan fedakarlıklar anlatılmıştır hep. Böyle bir geçmiş ile oluşturulan Bayrak’ın hayatımızda kapladığı yer de normal olarak çoktur. İş yerlerinde her masada, her resmi veya özel makamın en önemli duvarında, resmi ve dini bayramlarda evlerimizin balkonlarında, camlarında; araçlarımızın camında, çocuklarımızın elindedir bayrak. Yazının başında da belirttiğimiz gibi, uğruna verilen canlar bayrağımızın değeridir ve sonsuzdur. Bu nedenle bayrağa, ülkemizin bayrağına sonsuz değer vermeliyiz.

 

Bayrak :

Bayrak : Bir ülkenin ,bir grubun ,bir zümrenin ,belli bir kurum ya da kuruluşun , kendi düzenini ve karakterini belirleyen ,renkleri ve amblemleri dikkatlice seçilen ,bir anlamı olan ölçüleri sabit veya belirli bir ölçekle çizilmiş bir semboldür.Kumaş dokuma vb çeşitleri bulunmaktadır

Bayrak çeşitleri :

1. makam (masa ) bayrakları : Makam bayrakları gönder bayraklarına nazaran daha küçük ebatlarda yapılır ; genel olarak  resmi kurumlar tarafından bir makam sahibinin masasında görürüz. Makam bayrakları ;makam sahibinin masasında bulunmak zorundadır ;Genel olarak makam bayrakları çift kanatlıdır bu da makam bayraklarının bir yanında ülke bayrağı bir yanında da sembolize edilen özel bayrakla ilintilidir.
2 .Kırlangıç Bayraklar : Kırlangıç Bayraklar üçgen , fırfırlı baskılı olarak imal edilebilen genel olarak kullanım alanları açısından zenginlik ihtiva eden bir bayrak türüdür . Kırlangıç bayraklar bir ülkenin bir zümre veya grup ,kurum,ya da kuruluşun kendi seçebileceği ölçülerde olabilir günümüzde bu çeşitlilik göstermektedir bu tip bayraklar panayırlarda büyük içerikli ülke aktivitelerinde( seçim referandum gibi ) kullanılmaktadır. bu tip bayraklar genel olarak tanıtım amaçlı kullanılabilmektedir.
3 .Gönder Bayrakları : Gönder bayrakları sancakla beraber anılan bir bayrak türüdür ; kısaca göndere çekilen bayrak da diyebiliriz  Ülkelere ait gönder bayrakları belirli bir ölçekle yapılır bu da yasalarca korunur ,bayrakların gömülmesine kadar yasalarda bayrakların kutsallığı işlenmiş bu hususa büyük hassasiyet gösterilmiştir. Bayrakların milli bir bilinçlilik seviyesi uyandırdığı dikkate alınırsa imalatının ne kadar önemli ve dikkat gerektirdiği unutulmamalıdır.
4.Bayrak Direkleri : Gönder bayraklarının üstünde durduğu bayrak  direkleri de bayrağın ölçüsüyle orantılı olarak belirli bir yükseklik ve ende olmaktadır bu nedenle bayrak direklerinin yapısı uzunluğu çapı da çok mühimdir

 

bilgiler orijinaldir hiçbir web de yayınlanamaz.noterle koruma altına alınmıştır

Bilgiler marmarabayrak.com a aittir